W szafie piętrzą się ubrania, których już nie nosisz? Kupiłaś coś, co jest za małe, ale nie możesz już tego zwrócić? A może otrzymałaś nietrafiony prezent? Zamiast udawać, że masz tyle rzeczy, pozbądź się ich. Sprawdź, jak sprzedawać na Vinted i raz na zawsze zrób porządek w swojej garderobie.
Jak sprzedawać na Vinted?
Strona i aplikacja Vinted.pl to doskonała metoda na kupno tanich ubrań z drugiej ręki, ale też idealne miejsce na sprzedanie tych, których już nie nosisz. Czego będziesz potrzebować, aby zacząć?
- Ubrań, biżuterii, akcesoriów – i innych rzeczy, których chcesz się pozbyć. Dlatego zacznij od selekcji i dokładnie przejrzyj swoją szafę.
- Aparatu – wystarczy ten w telefonie. Zrób zdjęcia każdej rzeczy – sfotografuj przód, tył, detale, a także wady (jeśli są). Przydadzą się też fotografie metek ze składem, rozmiarem i marką.
- Profilu na Vinted – umieszczasz tam swój opis i wstawiasz rzeczy na sprzedaż. W profilu możesz napisać, czy interesuje Cię wymiana, czy użytkownicy mogą kupować przez opcję “Kup teraz”, czy najpierw muszą się z Tobą kontaktować.
Każdą rzecz dodajesz z poziomu aplikacji, klikając znak + w menu. Do jednego ogłoszenia możesz dołączyć do 20 zdjęć. Później dodaj tytuł i napisz w nim precyzyjnie, co sprzedajesz, np. mała czarna Zara 34 lub cekinowa bomberka vintage. W opisie warto napisać, czemu wystawiasz coś na sprzedaż, np. nietrafiony prezent, założony raz na wesele, nowa sukienka – niestety za mała. W tym miejscu możesz też wskazać wady produktu – zaciągnięcie, brak guzika, itd.
Później wybierasz odpowiednią kategorię, wskazujesz markę, stan, kolor oraz cenę. Możesz też zaznaczyć, czy dana rzecz jest na wymianę, czy też nie. Co ważne – nigdy nie oszukuj. Jeśli coś nie jest w idealnym stanie, nie ma sensu, wskazywać, że to nowa rzecz.

Gdy już wstawisz wszystkie swoje ubrania i akcesoria, pozostaje czekać. Dziewczyny mogą dodawać Twoje rzeczy do ulubionych – to dobry moment, żeby wyjść z inicjatywą. Każdej z nich możesz złożyć atrakcyjną propozycję. Wystarczy, że obniżysz cenę, klikając opcję “złóż ofertę”. Zaproponowana kwota będzie widoczna jedynie dla tej jednej, konkretnej osoby.
Czego nie robić?
Wiesz już, przynajmniej w teorii, jak sprzedawać na Vinted. Warto jednak znać też niepisane zasady, których powinno się przestrzegać.
- Nie sprzedawaj rzeczy brudnych i wyraźnie zniszczonych – wydaje się, że to oczywiste, ale niestety nie dla wszystkich. Tak samo, jak Ty nie chciałabyś otrzymać czegoś ubrudzonego podkładem, tak samo traktuj dziewczyny, które od Ciebie kupują.
- Nie zostawiaj wiadomości bez odpowiedzi – jeśli ktoś pyta Cię o wymiary lub prosi o dodatkowe informacje, postaraj się w miarę szybko odpisać. W przypadku, gdy nie masz możliwości zmierzenia ubrania tego samego dnia, napisz, kiedy doślesz wymiary.
- Nie zawyżaj cen – wiem, że chciałabyś zarobić i liczysz na duży zysk. Ale – zmartwię Cię – to tak nie działa. To, że kupiłaś coś za np. 500 zł, nie znaczy, że możesz to sprzedać za 490. Przeważnie rzeczy sprzedają się za grosze, chyba że sprzedajesz rzeczy od projektantów lub luksusowych marek.
Jak nadać paczkę?
Wszystko zależy od tego, czy sprzedałaś coś przez opcję “kup teraz” czy po prostu umówiłaś się z dziewczyną w wiadomości. Pierwsza możliwość jest najwygodniejsza, bo otrzymujesz uzupełnioną już i opłaconą etykietę, którą musisz pobrać i wydrukować. Potem pakujesz rzecz do koperty bąbelkowej czy kartonu lub owijasz ją papierem pakowym. Naklejasz etykietę i wrzucasz do paczkomatu, idziesz do Ruchu lub na pocztę – w zależności od tego, co wybrała kupująca.
Później wszystko dzieje się automatycznie. Dziewczyna odbiera przesyłkę, zatwierdza zakup, a Ty otrzymujesz przelew do portfela Vinted. Możesz z niego zrobić przelew na swoje konto bankowe lub użyć tych pieniędzy do upolowania perełek dla siebie czy swoich bliskich.
Jeśli umówiłaś się na sprzedaż przez wiadomość – kupująca musi Ci podać swoje dane: imię, nazwisko, adres i ewentualnie numer telefonu. Ty z kolei musisz wysłać swoje dane: imię, nazwisko, numer konta. Gdy otrzymasz przelew, zapakuj paczkę, zaadresuj ją i idź na pocztę. Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji do ceny rzeczy musisz doliczyć koszt wysyłki. Bo tu – inaczej niż w opcji “kup teraz” – to Ty płacisz za przesyłkę na poczcie.